Blog

Różnorodność chmur i ich możliwości

Michał Słowik, środa, 16 listopada 2022 13:10

Różnorodność chmur i ich możliwości
Fotografia: Abruzzo

Przestrzeń danych w chmurze to rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jest to jedna z tych niewielkich inwestycji, nad której opłacalnością nie trzeba się długo zastanawiać. Decydując się na korzystanie z chmury, w sposób błyskawiczny uzyskujemy dostęp z dowolnego miejsca na ziemi do prywatnej przestrzeni. Z łatwością możemy dzielić się danymi z innymi, przesyłając link do projektu, zdjęć czy portfolio. Niskim kosztem finansowym i niemal zerowym kosztem czasu otrzymujemy dostęp do usług, których uruchomienie w tradycyjny sposób wymagałyby sporego angażu. Zakup fizycznych serwerów ich konfiguracja oraz zapewnienie bezpieczeństwa nowej infrastrukturze to tylko część pracy jaka czeka nas, jeśli nie zdecydujemy się na rozwiązania chmurowe.

Chmura, chmurze nierówna

Usługi przechowywania danych w chmurze zasadniczo różnią się od siebie. Większość z nas spotkała się z popularnymi dostawcami aplikacji, takich jak: Google Drive, iCloud, One Drive, IBARD czy Drobox. Dla części z nas miarą porównania ich, oprócz ceny jest oczywiście wielkość mierzona w giga - lub tera-bajtach. W przypadku zastosowań na swój osobisty, niekomercyjny użytek nie ma w takim rozeznaniu nic złego. Przeciwnie, jeśli chcemy zagwarantować bezpieczeństwo danym biznesowym. W tym miejscu samoistnie wplata się słowo backup, które w ostatnich latach stanowi udany mariaż z chmurą.

Najbardziej zasadniczą opcją w przypadku chmur biznesowych jest liczba użytkowników, która będzie mogłą z niej korzystać. Korzystając z chmury prywatnej, najprawdopodobniej będziesz korzystał z niej tylko Ty - lub podzielisz się loginem i hasłem z zaufaną Ci osobą. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w Twojej firmie. Tutaj każdy pracownik będzie musiał otrzymać indywidualne loginy, a często też różne uprawnienia. Za pewne nie chciałbyś, aby przez przypadek niefrasobliwy pracownik usunął projekt, nad którym pracował cały zespół.

Kolejną funkcją, której nie powinno zabraknąć, jest wersjonowanie danych. Załóżmy, że w Twojej firmie wielu pracowników pracuje na jednym systemie, np. księgowym, wprowadzając i aktualizujac dane codziennie. Dochodzi jednak do omyłki, w wyniku której część danych została nieprawidłowo zaktualizowana. Możemy również założyć, że część danych została omyłkowo usunięta przez nieroztropnego pracownika, który jest na etapie wdrażania się. O fakcie tym, dowiadujesz się na drugi dzień. Międzyczasie, załóżmy w nocy - usługa kopii zapasowej w chmurze wykonała backup bazy tego programu. Pomimo, że kopia danych jest bezpieczna, to jest ona zupełnie nieprzydatna. Przywracając ją nie odwrócić skutków nieuwagi swojego pracownika. Chmura danych musi więc posiadać opcje wersjonowania danych (najlepiej bez limitu), dzięki której będziesz mógł wybrać, którą kopie chcesz przywrócić.

Linkowanie to z kolei opcja, która stanowi klucz do wygodnego użytkownia. Korzystając z firmowej chmury, może pojawić się konieczność, w której będziesz musiał podzielić się danymi ze swoimi klientami. Z pewnością nie chciałbyś udostępniać im danych logowania, a jedynie przesłać unikalny link, usprawniając wymianę danych i oszczędzając czas.

Dostęp z różnych urządzeń i miejsc wydaje się być fundamentalną możliwość oferowaną przez chmury. Tu mogą również pojawić się pewne ograniczenia. Nie każdy usługodawca zaoferuje jednocześnie dostęp przez aplikację mobilną (Android, iOS), aplikację dekstopową (działającą na różnych systemach operacyjnych) oraz klasyczny dostęp przez przeglądarkę internetową.

Pozostała funkcjonalność stanowi z reguły filar możliwości dzisiejszych chmur. Należą do nich harmonogramy zadań, szyfrowanie danych oraz szyfrowanie transmisji, czy powiadomienia email o statusie synchronizacji. Twoja chmura ich nie posiada? Warto ponownie przeanalizować rynek. W końcu jedną z największych zalet chmur jest ich skalowalność i elastyczność. W każdej chwili możemy poprosić usługodawcę o rozszerzenie naszej przestrzeni, zwiększenie przepustowości lub też zrezygnować z usług.

Coś dla zaawansowanych

Opisane powyżej możliwości mogą nie być wystarczające dla specjalistów (administratorów sieci czy programistów) mających bardziej zaawansowane potrzeby. Jedną z najcześcięj poszukiwanych przez administratorów sieci firmowych opcji są kopie lokalizacji sieciowych.

Specjaliści od bezpieczeństwa szukają z kolei możliwości szyfrowania własnymi kluczami oraz zapytają o fizyczną lokalizacją chmury. Lepsze data center w Polsce czy za granicą? Jak wskazują badania opinii publicznych, większe zaufanie mamy do rodzimych usługodawców...

Projektując systemy komputerowe programiści zapytają z kolei o możliwość integracji z chmurą przez interfejs programowania (API). Rozwiązania te, chociaż rzadziej poszukiwane, w niektórych przypadkach mogą okazać się kluczowe, zawężając tym samym możliwości wyboru.

 


Zobacz ofertę Comarch IBARD, gwarantującej pełną gamę możliwości dzisiejszych chmur.